AD-REALITY, realitná kancelária Chte mať vlastný byt alebo dom - vyberte si z našej ponuky alebo napíšte svoju prestavu
AD-REALITY, realitná kancelária Poskytneme kompletné finančné poradenstvo, vrátane sprostredkovania hypotekárneho úveru
AD-REALITY, realitná kancelária Široká ponuka nehnuteľností v Žilinskom kraji
AD-REALITY, realitná kancelária Zabezpečíme pre Vás kompletný servis pri predaji, kúpe alebo prenájme nehnuteľnosti
AD-REALITY, realitná kancelária Zabezpečíme vypracovanie projektovej dokumentácie
Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Poradenstvo

KÚPA DRUŽSTEVNÉHO BYTU

Musíte si uvedomiť, že nekupujete byt v osobnom vlastníctve, ale iba členské práva a povinnosti k družstevnému bytu. V skutočnosti to znamená, že nebudete jeho vlastníkom. Nebudete jeho majiteľom, pretože byt zostáva naďalej vo vlastníctve bytového družstva. Preto -  ak by ste chceli takýto byť zakladať v prospech banky cez hypotekárny úver, žiadna banka vám úver na družstevný byt nedá.

Mali by ste navštíviť príslušné bytové družstvo a požiadať ich o stanovy. Samotný prevod členstva na tretiu osobu na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva družstva a samotný prevod podielu po vyplnení formulárov a zaplatení poplatkov vybavíte za jeden deň. Ako člen družstva môžete odkúpiť  byt do osobného vlastníctva  a po splatení prípadných vašich záväzkov voči a po splatení anuity, čo je zostávajúca časť členského podielu, ktoré splácate družstvu v nájomnom. V prípade ak ju splatíte, malo by vám družstvo okamžite oznámiť, či chcete byt previesť do vášho osobného vlastníctva, alebo nie.. Preto je pre vás výhodnejšie ako náhle vám to umožnia vaše finančné možnosti, požiadať o predčasné splatenie anuity a odkúpenie bytu do osobného vlastníctva.

Mali by ste si tiež vedieť, že v prípade ak sa rozhodnete byt predať, máte väčšiu šancu získať rýchlo záujemcu o jeho kúpu -  dnes je na trhu veľmi málo záujemcov, ktorý kupujú celý byt len za hotovosť.  Nezanedbateľnou položkou je daň z príjmu a príslušné odvody, ktoré musíte zaplatiť daňovému úradu a poisťovniam. Tejto povinnosti sa nevyhnete, ak  byt nemáte v osobnom vlastníctve viacej ako 5 rokov a ak ste ho nadobudli po 01.01.2011.

 

Výhody nájsť si makléra na kúpu nehnuteľnosti

Drvivá väčšina realitných obchodov sa realizuje prostredníctvom realitných kancelárií. Tento postup zabezpečuje  hlavne bezpečnosť predaja alebo kúpy  s dôrazom na  prevod  finančných prostriedkov a vlastníckych práv.

Je vo všeobecnosti zaužívané využívať služby realitného makléra pri predaji nehnuteľnosti. V týchto prípadoch je treba zdôrazniť, že zmluvou o sprostredkovaní predaja ( ktorú treba vždy uzatvoriť, aby boli jasné pravidlá sprostredkovania) je viazaný presadzovať záujmy predávajúceho, až po ukončenie obchodu. Aj keď sa snaží byť korektný k obom stranám, nikdy k rovnováhe nemôže prísť ( výška kúpnej ceny, podmienky predaja a pod.).  Dobrý realitný maklér ako agent predávajúceho bude pracovať s potencionálnym kupujúcim iba do tej miery, do akej to prospieva predávajúcemu.

Vzhľadom na takúto nerovnováhu je stále atraktívnejšia úloha realitného makléra ako agenta kupujúceho. V našej práci a ponuke služieb je to bežná prax a zo skúseností môžeme konštatovať, že pre kupujúceho to priniesie množstvo výhod.  Okrem aktívneho vyhľadávania vhodných nehnuteľností je to získanie čo najúplnejších informácií, profesionálne vyjednávanie, dohľad nad bezpečným prevodom nielen finančných prostriedkov ale aj vlastníckych práv. Agent  kupujúceho nie je len v úlohe na prieskum trhu a zasielania ponúk, ale poskytne vám ďalšie potencionálne ponuky s ich porovnaním, nestranný a odborný pohľad na ne, vyjedná priaznivejšie podmienky pri kúpe.  Teda dobrý realitný maklér vám ušetrí čas a často aj peniaze.

Dobre vykonaná práca makléra pre vás ako kupujúceho prinesie benefity, ktoré by ste inak nemohli získať. Na to je však nutné spísať zmluvu o sprostredkovaní kúpy nehnuteľnosti s určením  nielen výšky provízie pre realitnú kanceláriu, ale hlavne určenie podmienok pre jej vyplatenie a určenie povinností oboch strán. Bez zmluvy ani jedna strana nebude vyvíjať zvláštne aktivity, skôr všetko ponechá na náhodu .

Dobrá rada na záver – bez zmluvy o sprostredkovaní ďalej nerokujte o sprostredkovaní predaja, kúpy alebo prenájme nehnuteľností. Býva to prax  len „podvodníčkov“ bez profesionálneho zázemia, snažiacich sa vyhnúť plateniu daní a odvodov.  Bez určenia jasných pravidiel môžete na takúto spoluprácu len doplatiť.